Walgreens Boots Alliance 2016 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu yayınlandı

28.02.2017

Walgreens Boots Alliance 2016 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu, 27 Şubat 2017 tarihinde yayınlandı. Rapor, kurumun 2016 yılında gerek kendi şirketlerindeki çalışanlara gerekse sivil topluma yönelik süregelen desteğini, çevreye ve sosyal alanlardaki katkılarını içeriyor.

Walgreens Boots Alliance, dünya çapında tüm insanların daha sağlıklı ve mutlu hayatlar yaşamalarını sağlama hedefine paralel olarak toplumlara ve çevreye olan duyarlılığı ile global bir lider olmak için çalışıyor. Geleceğe dair ilerlemenin bir göstergesi olarak kabul edilen ölçülebilen raporlamalar ile Walgreens Boots Alliance, 2016 yılında kurumsal sosyal sorumluluk alanında çok önemli adımlar attı. Aralık 2014'teki yeni yapılanmadan bu güne ilk kez, vakıf yardımları, karbon emisyonu, enerji kullanımı, atık geri dönüşümü, çalışan memnuniyeti gibi birçok alanda grup bünyesindeki tüm şirketlerinden veri toplandı.

Ornella Barra, Walgreens Boots Alliance Co-Chief Operating Officer, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Şirketimiz bünyesinde sosyal sorumluk ve çevre konularında gerçekten çok ilham verici hikayeler var. Kendi faaliyet alanımız ile bağlantılı olarak 12 zor hedef belirlemiştik ve bu alanlardaki ilerlemeyi görmek heyecan verici. Ayrıca, çalışanlarımızın bu konulara olan duyarlılığını ve sosyal sorumluluk çalışmalarının yaptıkları iş ile ne kadar iç içe olduğunun da göstergesi. Çalışanlarımızın bu alanda gösterdiği tüm çabalar beni son derece gururlandırıyor."

Raporda öne çıkanlar

·       Dünya çapındaki sağlık ve esenlik çalışmalarına verdiği destek ile Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Gelişim Hedefleri'ne katkıda bulunması nedeniyle Walgreens Boots Alliance, Birleşmiş Milletler 2016 Global Liderlik Ödülü'ne layık görüldü.

·       Walgreens Boots Alliance, Red Nose Day'e katılarak 20 milyon USD yardım topladı ve ihtiyacı olan çocuklara yardım amacıyla kampanyalar düzenleyerek çeşitli vakıf etkinliklerine katıldı.

·        "Walgreens Get a Shot" programı sayesinde, 3 yıl içerisinde 15 milyondan fazla kişiye hayat kurtarıcı aşı yapıldı.

·        Vitamin Angels (Vitamin Melekleri) ile yapılan işbirliği sayesinde şirket, besin yetersizliğine karşı vitamin ve mineral desteği ile ABD ve diğer ülkelerdeki risk altında olan 100 milyon çocuk ve hamile kadına yardım etme hedeflerine yaklaştı.

·        Şirket, 2011 yılından bu yana 'colorectal' kanser için Avrupa çapında bir Biobank oluşturulması amacıyla kurulan EORTC Kanser Araştırmaları Fonu'na kaynak yaratıyor.  2016 yılsonu itibariyle, 11 Avrupa ülkesinden 1100 hasta araştırmalara katıldı.